Лёгкаатлеты завяршылі зімовы сезон на Кубку Беларусі ў Магілёве

У думках - лета

Лёгкаатлеты завяршылі зімовы сезон на Кубку краіны ў Магілёве. Гэты турнір прайшоў у адзін тэрмін з чэмпіянатам Еўропы і дазволіў супаставіць вынікі нашых спартсменаў з тымі, што паказалі ў Стамбуле вядучыя атлеты кантынента.

Паміж Магілёвам і Стамбулам

Калі праводзіць паралелі паміж гэтымі двума стартамі, то Віялета Скварцова магла б стаць бронзавым прызёрам чэмпіянату Еўропы. У першы дзень Кубка Беларусі спартсменка заваявала золата ў трайным скачку з вынікам 14,17 метра, у той час як у Стамбуле бронзу партугалцы Патрысіі Мамоне забяспечылі 14,16 метра. Але на гэтым дасягненні Віялета не спынілася - у другі дзень спаборніцтваў яна аформіла залаты дубль, перамогшы і ў скачках у даўжыню з вынікам 6,53 метра: гэта, дарэчы, дазволіла б заняць восьмае месца на першынстве Старога Свету.

- Лічу, што выступіла паспяхова, - падагульніла спартсменка. - Хачу адзначыць, што на Кубку Беларусі выдатна выглядала ўся група трэнера Уладзіміра Шагуна. Мы сталі першымі ва ўсіх гарызантальных скачках: Марк Мажэйка ў адсутнасць лідэра Максіма Несцярэнкі ўзяў золата ў трайным скачку, Арцём Гурын быў лепшым у скачках у даўжыню. Ну і я ўзяла два золаты. Насамрэч наладжвалася паказаць максімальна добрыя скачкі. Пасля трайнога вельмі цяжка было сабрацца і выйсці ў сектар на наступны дзень, каб скакаць і паказваць высокі вынік. Але ўсё атрымалася, таму задаволеная.

У гэтым зімовым сезоне Віялета Скварцова дэманстравала і больш высокія вынікі. На чэмпіянаце Беларусі, які адбыўся за два тыдні да Кубка краіны, яна таксама ўзяла два золаты: у трайным скачку, паляцеўшы на 14,28 метра (у Стамбуле гэта быў бы сярэбраны медаль), і ў скачках у даўжыню, прызямліўшыся на адзнацы 6,60 метра. Лёгкаатлетка патлумачыла: на чэмпіянаце краіны заўсёды складваецца атмасфера, якая нагадвае тую, што адчуваецца на міжнародных стартах. На Кубку Беларусі было інакш. Тым не менш менавіта гэты старт для Віялеты стаў заключным у зімовым сезоне. Цяпер яна плануе аднавіцца і пачаць закладваць базу для летняга спаборніцкага перыяду. Аб мэтах Скварцова сказала:

- Пра нейкія канкрэтныя лічбы казаць складана. Хачу лепш падысці да сваіх скачкоў у тэхнічным плане і маральна быць гатовай паказваць больш далёкія метры…

Калі паглядзець на іншыя вынікі, паказаныя на Кубку краіны, то ў шасцёрку наймацнейшых на чэмпіянаце Еўропы маглі б увайсці яшчэ некалькі нашых спартсменаў. Гэта і Эльвіра Грабарэнка, якая пераадолела дыстанцыю 60 метраў з бар'ерамі за 7,96 секунды, што ў Стамбуле стала б пятым вынікам, і Карына Дзямідзік, якая ўзяла вышыню 1,93 метра (у Стамбуле ўкраінка Кацярына Табашнік выйграла бронзу з вынікам а вынік Карыны стаў бы шостым). Акрамя таго, шостым бы стаў скакун у вышыню Яраслаў Клімаў, які ў адсутнасць Максіма Недасекава заваяваў золата з вынікам 2,20 метра.

Пераможны дубль

Для Таццяны Шабанавай у адрозненне ад многіх іншых нашых атлетаў Кубак Беларусі не стаў заключным стартам у гэтым сезоне. На гэтым тыдні бягунка адправіцца на міжнародныя спаборніцтвы ў Іран, дзе выступіць на дыстанцыях 800 і 1500 метраў. На Кубку краіны спартсменка двойчы паднімалася на вышэйшую прыступку пастамента. У першы дзень спаборніцтваў Таццяна ўпэўнена перамагла на дыстанцыі 3000 метраў з перашкодамі, у другі - на 800 метраў. На жаль, чаканага двубоя з Вольгай Немагай на апошняй не здарылася - спартсменка прыхварэла і вымушана была прапусціць спаборніцтвы.

- У прынцыпе, задаволеная. Прынамсі, пацвердзіла сваё лідэрства на дыстанцыях, на якіх стартавала, - распавяла Таццяна. - Вядома, 800 метраў хацелася прабегчы крыху хутчэй, але як атрымалася, так атрымалася. Вельмі бракавала дужання з Оляй на гэтай дыстанцыі: мы абвыклі канкураваць з ёй, ад гэтага забегі становяцца толькі цікавей.

Таццяна Шабанава з тых спартсменаў, хто і зараз, у перыяд адхілення расіян і беларусаў ад міжнародных стартаў, сочыць за тым, што адбываецца на сусветнай арэне. Яна кажа:

- На чэмпіянаце Еўропы, вядома, вынікі на 800 метраў вышэй. Але трэба адзначыць, што, калі выходзіш на старт на міжнародным узроўні, настрой зусім іншы. Хочацца, каб усё хутчэй нармалізавалася, і ў нас была магчымасць праверыць сябе на самых сур'ёзных стартах: у моцным саперніцтве з'яўляюцца больш высокія вынікі.

Пасля спаборніцтваў у Іране Таццяна таксама пачне падрыхтоўку да летняга сезона. Звычайна для бегуноў ён адкрываецца фіналам Усебеларускага лёгкаатлетычнага кросу на прызы выдавецкага дома «Беларусь сегодня». Таццяна пакуль не ўпэўнена, што стартуе ў ім: разам з трэнерам вызначацца бліжэй да тэрмінаў старту. Але з мэтамі на летні сезон спартсменка ўжо вызначылася - хоча паказваць высокія вынікі ў стыпль-чэзе і абнавіць асабістыя рэкорды на дыстанцыях 1500 і 800 метраў.