Беларускія вольніцы выйгралі вышэйшыя ўзнагароды маладзёжнага чэмпіянату свету па барацьбе

Першую ўзнагароду беларускай камандзе прынесла Арына Мартынава, якая выступае ў вагавой катэгорыі да 55 кг. Напярэдадні наша спартсменка паслядоўна адолела дзяўчат з Узбекістана, ЗША і Украіны і выйшла ў фінал. Чэмпіёнская сутычка супраць Джорджыяны Карлы Ліркі з Румыніі працягнулася нядоўга: Мартынава зарабіла перавагу ў 10 балаў усяго за 21 секунду і стала ўладальніцай золата.

Другі медаль ЧС сярод атлетаў не старэйшых за 20 гадоў Беларусі прынесла Алеся Гетманава, якая выступае ў вагавой катэгорыі да 59 кг. Удзел у фінале беларуска забяспечыла сабе раней, выбіўшы з барацьбы саперніц з Польшчы, Турцыі і Кыргызстана. Чэмпіёнскае званне ў чацвер Алеся аспрэчвала з Аўрорай Русо з Італіі. У першым перыядзе сутычкі наша спартсменка зарабіла мінімальную перавагу ў адно ачко, але ў другой палове паядынку італьянка набрала адразу чатыры балы і атрымала перамогу. У Гетманавай - срэбра.

Чарговай медалісткай планетарнага першынства сярод атлетаў не старэйшых за 20 гадоў з Беларусі стала Аліна Шаўчук (вагавая катэгорыя да 68 кг). На стадыі адной восьмай фіналу наша спартсменка перамагла Гульнару Таштанбекаву з Кыргызстана, а ў чвэрцьфінале Аліна была мацнейшай за італьянку Лаўру Гадзіну. Прайграўшы ў паўфінале японцы Рэй Хосіна, Шаўчук атруцілася ў сутычку за бронзу, дзе яе саперніцай была Ізабэла Мір з ЗША. Паядынак за трэцяе месца скончыўся ўпэўненай перамогай беларускі з лікам 8:1.

Сёння ў дзяўчат будзе разыграна яшчэ пяць камплектаў узнагарод, таксама турнір пачнуць прадстаўнікі грэка-рымскага стылю.